MANUÁL PLATNÝ OD 1.9.2021 upravuje:
- provoz škol vzhledem ke covid-19
- kroky v případě podezření na výskyt nákazy covid-19
- určuje pravidla screeningového testování žáků v měsíci září
Doporučujeme rodičům žáků, aby se seznámili s tímto Manuálem před zahájením školního roku....čtěte >>
ZÁKLADNÍ HYGIENICKÁ PRAVIDLA
- Běžný režim školy za zvýšených hygienických podmínek. Dodržování zásad osobní a provozní hygieny - pravidelná dezinfekce rukou, rozestupy mezi žáky, časté větrání místností, ochrana úst a nosu ve společných prostorách školy (roušky, respirátory) a řádná respirační hygiena. Z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest jsou vyjmuty osoby, které nemohou mít ze zdravotních důvodů nasazen ochranný prostředek (nutné lék. potvrzení).
- Dodržování základních hygienických pravidel, omezení vstupu třetích osob do budovy, povinná izolace osoby s podezřením na virové onemocnění.
- Místně příslušná KHS nařizuje protiepidemická opatření s ohledem na aktuální situaci.
- Od žáků se před prvním příchodem do školy nevyžaduje prohlášení o bezinfekčnosti.
- Nejsou stanovena žádná závazná plošná pravidla pro organizaci vstupu žáků do budovy školy a pohybu osob před budovou školy.
- V případě konkrétních mimořádných situací spojených s onemocněním COVID-19 je škola vždy povinna postupovat podle pokynů KHS a dodržovat všechna aktuálně platná mimořádná opatření vyhlášená pro dané území příslušnou KHS.
- Žáci, kteří se nepodrobí testování (platí pro období screeningového testování) a současně se na ně nevztahuje žádná z výjimek, jsou povinni chránit dýchací cesty po celou dobu pobytu ve škole, školní družině, v jídelně dodržovat rozestup od ostatních, nesmí zpívat a cvičit ve vnitřních prostorách školy (netýká se očkovaných, 180 dní od prodělání nemoci covid-19, doložení negat. výsledku provedeného v odběrovém místě)
POSTUP ŠKOLY V PŘÍPADĚ PODEZŘENÍ NA VÝSKYT COVID-19
- Školy mají povinnost předcházet vzniku a šíření infekčních nemocí, včetně COVID-19. Tuto povinnost naplňují podle zákona o ochraně veřejného zdraví tím, že jsou povinny zajistit oddělení dítěte nebo mladistvého, kteří vykazují známky akutního onemocnění, od ostatních dětí a mladistvých a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby (§7 odst. 3 zákona o ochraně veřejného zdraví).
- Škola nemá povinnost aktivně zjišťovat u jednotlivých žáků příznaky infekčního onemocnění (jako je např. zvýšená teplota, horečka, kašel, rýma, dušnost, bolest v krku, bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, průjem, ztráta chuti a čichu apod.), ale je vhodné těmto příznakům věnovat zvýšenou míru pozornosti a při jejich zjištění je nutné volit tento postup:
- příznaky jsou patrné již při příchodu žáka do školy – žák není vpuštěn do budovy školy a odchází se zákonným zástupcem
- příznaky jsou patrné již při příchodu žáka do školy a není přítomen zákonný zástupce - tuto skutečnost oznámí škola zákonnému zástupci a informovuje ho o nutnosti bezodkladného vyzvednutí ze školy. Neprodleně dojde k poskytnutí ochrany úst a umístění do předem připravené samostatné místnosti a současně informování zákonného zástupce žáka s ohledem na bezodkladné vyzvednutí žáka ze školy.
- ve všech uvedených případech škola informuje zákonného zástupce, že má telefonicky kontaktovat praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. V izolaci pobývá žák až do odchodu ze školy.
VÝSKYT ONEMOCNĚNÍ COVID-19 U ŽÁKA
Školu v případě výskytu onemocnění zpravidla kontaktuje příslušná KHS. Ta provádí epidemiologické šetření a sdělí škole další pokyny. V případě výskytu onemocnění COVID-19 se karanténa týká okruhu osob, které byly v rizikovém kontaktu. O okruhu těchto osob rozhoduje příslušná KHS na základě protiepidemického šetření.
ŠKOLNÍ DRUŽINA
Školní družina je v běžném provozu za zvýšených hygienických podmínek a její provoz je upraven vnitřním řádem. Žáci budou organizováni ve smíšených skupinách (mladší žáci se staršími) - zákonní zástupci tedy před přihlášením dítěte do školní družiny zváží tuto informaci. V době ranní i odpolední družiny je vstup zákonných zástupců do budovy omezen.
ŠKOLNÍ JÍDELNA
Školní jídelna poskytuje školní stravování za běžného provozu dle stanoveného rozvrhu za zvýšených hygienických podmínek. Její provoz je upraven vnitřním řádem. Do prostor školní jídelny je omezen vstup. Zákonní zástupci si přihlášenou stravu první den nemoci žáka odebírají okýnkem u hlavního vchodu školy.
VZDĚLÁVÁNÍ NA DÁLKU
- Škola poskytuje vzdělávání distančním způsobem, pokud je v důsledku krizových nebo mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole více než poloviny žáků alespoň jedné třídy.
- Prezenční výuka dotčených žáků přechází na výuku distančním způsobem (s ohledem na jejich podmínky pro distanční vzdělávání). Ostatní žáci, kterých se zákaz nedotkne, pokračují v prezenčním vzdělávání.
- Žáci a studenti mají povinnost se distančně vzdělávat, neúčast žáků je nutno řádně omluvit.
- Škola je povinna přizpůsobit distanční vzdělávání včetně hodnocení podmínkám žáků.
V případě, že je nařízením karantény, nebo mimořádnými opatřeními KHS nebo opatřeními MZd znemožněna osobní přítomnost žáků ve škole, pak mohou nastat následující situace:
A) PREZENČNÍ VÝUKA
V případě, že se opatření či karanténa týká pouze omezeného počtu žáků, který nepřekročí více jak 50 % účastníků konkrétní třídy, pokračuje výuka těch, kteří zůstávají ve škole, běžným způsobem. Škola nemá povinnost poskytovat vzdělávání distančním způsobem a postupuje obdobně jako v běžné situaci, kdy žáci nejsou přítomní ve škole, např. z důvodu nemoci. Žákům bude poskytnuta studijní podpora na dálku, např. formou zasílání materiálů, úkolů, připojením prostřednictvím platformy MS Teams z domova do výuky.
B) SMÍŠENÁ VÝUKA
- V případě, že se onemocnění či karanténa týká více jak 50 % účastníků konkrétní třídy je škola povinna distančním způsobem vzdělávat žáky, kterým je zakázána účast na prezenční výuce.
- Ostatní žáci pokračují v prezenčním vzdělávání. Distanční způsob může probíhat nejrůznějšími formami, a to dle technického vybavení konkrétní školy i jednotlivých žáků a dle aktuálních personálních možností školy. Může se jednat o zasílání tištěných materiálů, pokynů k samostatné práci s učebními texty, on-line přenos prezenční výuky. Distanční způsob vzdělávání musí vždy respektovat aktuální zdravotní stav a individuální podmínky konkrétních žáků.
- Zachování prezenční výuky pro ostatní žáky se bude v jednotlivých případech lišit. Možné je např. pokračovat ve výuce ve standardním režimu a přenášet ji on-line, upravit rozvrh dle možnosti přítomných pedagogů. Preferuje se, aby nebyli žáci rozřazováni do jiných tříd nebo oddělení.
C) DISTANČNÍ VÝUKA
- Pokud je z důvodu nařízení karantény nebo kvůli mimořádným opatřením KHS nebo plošným opatřením MZd zakázána přítomnost žáků ve škole alespoň jedné celé třídy, škola poskytuje pro tyto třídy vzdělávání výhradně distančním způsobem.
- Ostatní třídy se vzdělávají dále prezenčním způsobem.
- Pokud je zakázána přítomnost všech žáků, přechází na distanční výuku celá škola. Škola vždy přizpůsobí distanční výuku jak individuálním podmínkám jednotlivých žáků, tak také personálním a technickým možnostem školy.
- Škola informuje zákonné zástupce o způsobu distančního vzdělávání dálkovým přístupem (webové stránky školy).
ředitelství školy